A szabadban tartott kutyának szüksége van saját, kényelmes házra (és lehetőleg egy körbekerített kennelre is), amely meleg vagy hűs, védelmet nyújt a széllel, hideggel, tűző nappal szemben, és ahol biztonságban érzi magát. Ha a felsoroltak mellett még dizájnos is, az már csak hab a tortán.

Nagyon sokféle megoldás van, egy biztos: mindentudó kutyaház nem létezik – ami az egyik kutyának jó, a másiknak nem. Ahogy mi is különböző szempontok alapján választunk lakást magunknak, úgy a kutyák kennel- és házigénye is eltérő. Összeszedtünk lényeges és praktikus szempontokat; ha elég ügyesek vagyunk, akár mi magunk is elkészíthetjük a kutyánk igényeire szabott megfelelő dizájn kutyaházat.
Méret
Nagyon fontos a megfelelő méret kiválasztása. Ha alapvető szempont a télen is meleg kutyaház, akkor ne készítsünk nagy házat a kutyánknak, ugyanis ha túl nagy a hely, nem tudja kifűteni a testhőmérsékletével. Akkor helyes a ház mérete, ha a kutya fejét lehajtva tud bemenni a házba és ott éppen hogy meg tud fordulni.

Anyag
Az ideális megoldás a természetes anyagú, fából készült kutyaház, jól szigetel és tartós. Akkor a legjobb, ha kettős falú. Egyetlen hátránya, hogy nagy a súlya, nehezen mozgatható. Érdemes olyat választanunk vagy készítenünk, amelyiknek a teteje levehető, így könnyebben tudjuk takarítani. A műanyag kutyaházak olcsóbbak és könnyebbek, jól mozgathatóak, viszont emiatt egy nagyobb szél akár fel is boríthatja őket. Szükség lehet hőszigetelésre is. A gyenge légáteresztésű hőszigetelő anyagokkal azonban vigyázzunk, mert a túlságosan levegőtlen helyen nem kap elég levegőt a kutyánk.
Alapzat
A kutyaházat ne közvetlenül a talajra állítsuk, legyen az alján deszka- vagy téglapadozat, hogy ne ázzon be alulról. Bélésként tegyünk bele pl. szalmazsákot vagy lószőr matracot. Kaphatók olyan speciális kopásálló szőnyegek is, amelyekben a kutya nem tud kárt tenni, és könnyen tisztíthatók. A szivacs nem ajánlott, mert könnyen átázik, ha a kutya vizesen ráfekszik.
Tetőforma
A lapostetős házak tetejére szívesen fekszenek a kutyák, ezeket azonban csak fedett helyre érdemes tenni, mert nem folyik le róluk könnyen a csapadékvíz és gyorsabban beázhat, tönkremehet a kutyaház. Arra is ügyelnünk kell, hogy a tető ne az ajtónyílás felé lejtsen!
Bejárat
Elkészíthetjük bárhová a kutyaházon, de az általánosan megszokottól eltérően sokan azt javasolják, hogy az ajtónyílás ne a rövidebb oldalon legyen, mert így a szél könnyen keresztülfúj az egész házon. Jobb a hosszabbik oldal egyik végében elhelyezett ajtó, így a ház belsejében szélvédett zug alakul ki. Téli időben szereljünk a kutyaház ajtajára függönyt. A szeles, huzatos fekhelyet még a hosszú szőrű kutyák sem szeretik.
Tájolás
Ahhoz, hogy kedvencünk szeresse otthonát, fontos a ház vagy kennel elhelyezése és tájolása is. A kutyaház legyen szélvédett helyen, és bejárati nyílása lehetőleg délre nézzen. Vegyük figyelembe, hogy a kutya szereti szemmel tartani a kertkaput és a ház ajtaját is, ezért úgy helyezzük el a házát, hogy ezekre jó rálátása legyen. Ha nem érzi jól magát a házában, nem fogja használni.